Sermayesinin tamamı Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş.'ye ait olan Erdemir Çelik Servis Merkezi Sanayi ve Ticaret A.Ş, Gebze Organize Sanayi Bölgesinde 2002 yılında ticari faaliyete başlamıştır. 30.440 m2'lik arazi üzerinde kurulu 10.000 m2 kapalı alana sahip olan işletme beyaz eşya, otomotiv, makine imalat v.b. sektörlerinin talepleri olan soğuk haddelenmiş ve galvanizli ürünleri hızlı bir şekilde isteğe uygun olarak, kenar kesme, dilme ve boy kesme işlemleri yaparak
karşılamaktadır. İşletme yılda 200.000 ton çelik işleme kapasitesi ile faaliyet göstermektedir. ERSEM, çeşitli kalite ve ebatlarda soğuk rulo halindeki çelik sacları, galvanizli ürünleri, boyalı sacları, sıcak rulo halindeki dekape sacları işleyen üretim üniteleriyle entegre bir tesise sahiptir. Tesis bünyesinde 5.000 m2'lik depolama sahası, 1 adet dilme, 1 adet kesme hattı ve paketleme üniteleri bulunmaktadır.

Ekim 2001'de başlayan Likom Gusto'nun firmaya uyarlama çalışmaları sonrası şu an Likom Gusto ERP Genel Muhasebe, Finans, GKDBS, Nakit Akım, Bütçe Yönetimi, Stok Denetimi, Satınalma, Satış/Pazarlama, Üretim Yönetimi, Likom Giza Olay Yönetimi ve İnsan Kaynakları modülleri etkin şekilde kullanılmaktadır. Üretim, Stok, Satınalma, Satış yönetimi üretim hatları ve barkod sistemi ile entegre çalışmakta, her türlü işlem otomatik olarak kaydedilip izlenmektedir. Sistemde toplam 25 kullanıcı aynı anda on-line erişim sağlamaktadır. Yüksek Üretim kapasitesine sahip olan ERSEM'de tüm üretim işlemleri işletmeye özel geliştirilen ara yüz programları üzerinden takip edilip yönetilmekte, üretim sonuçları Likom Gusto ERP'nin modüllerine işlenmektedir. Üretimde kullanılacak malzeme bilgileri ürün hatlarına kullanıcı müdahalesi olmaksızın aktarılmaktadır. Ayrıca Likom Yazılım tarafından firmanın ihtiyacına yönelik kontrol ve izleme işlemleri için özel çözümler hazırlanmıştır.

ERSEM 'de satın alma işlemleri, müşteri siparişlerine ve üretime bağlı mal taleplerinin oluşturulmasından bu ürünlerin firma depolarına girişine kadar entegre olarak yürütülmektedir.

Likom Gusto ERP üzerinde müşteri talepleri için sipariş alınması, alınan siparişlerin ana tedarikçi olan Ereğli Demir ve Çelik Fabrikalarına bildirilmesiyle ilgili malzeme hareketlerinin sevkiyat aşamalarının izlenmesi, ana tedarikçinin elektronik ortamda sağladığı bilginin otomatik olarak işlenmesi mümkün olmaktadır. Siparişe istinaden doğrudan müşteriye gidecek olan teslimatın gönderilen elektronik veri dosyası aracılığıyla entegre olarak (EDI) irsaliye ve faturaya aktarılması söz konusu olduğu için taleplerin ve siparişlerin karşılanma durumu anlık olarak izlenebilmektedir.

Likom Giza Olay Yönetimi Yazılımı ile müşterilere stok ve fazla malzeme bilgileri ve mevcut siparişlerin durumları e-posta olarak gönderilmektedir. Böylelikle ERSEM müşterileri malzemelerinin takibini kolaylıkla yapabilmektedir. Ek olarak yayınlanan fazla malzeme bilgileri satış hacmini artırmakta ve müşteriler için günlük takip edilecek fırsatlar yaratmaktadır.

ERSEM'de stok ve üretim hareketleriyle ilgili tüm işlemler Likom Gusto ile tamamen entegre çalışan kablosuz iletişime sahip (RF) barkod sistemi ile gerçekleştirilmektedir. İşlenecek olan malzemelerin tesise girişleri barkod cihazları aracılığıyla olup otomatik irsaliye girişleri yapılmaktadır. Stokların depolara yerleştirilmesi özel geliştirilen adresleme sistemine göre yapılarak sahadaki malzemenin depo bazında takibi sağlanmaktadır. Yine stok hareketleri barkod ve adresleme sisteminin birlikte kullanılmasıyla en küçük parçaya kadar %100 doğruluk ile yapılabilmektedir.

Üretime malzeme verilmesi ve üretimden çıkan ürünün ilgili depo sahalarına yerleştirilmesi de barkod cihazı aracılığıyla yürütülmektedir. Benzer şekilde sevkiyat işlemleri yükleme rampalarında kullanılan barkod aracılığıyla gerçekleşmekte, çıkış irsaliyeleri entegrasyon sayesinde otomatik olarak oluşturulmaktadır. Bu sayede ürüne ait sevkiyat bilgileri birebir takip edilip raporlanabilmektedir.

Sistem içerisinde üretilen her parça kendisine yönelik özel parça numarası ile izlenmekte, müşteriden gelen sorun bildirimleri firmaya özel hazırlanan şikayet izleme sistemi üzerinden izlenebilmektedir. Ürüne ve kullanılan malzemeye ilişkin her türlü kalite bilgisi hazırlanan sistemde tutulmakta ve özel birimlerce kontrol edilip izlenebilmektedir.

ERSEM'nin bütün müşterileri için yapılan tüm finansal işlemler ve stok hareketleri Likom Gusto ERP üzerinden anlık olarak takip edilmektedir. Tahsilat işlemlerinde Likom Gusto KDBS Yazılımı devreye girerek müşterinin anlaşmalı olduğu bankadaki Kredili Doğrudan Borçlandırma (KDBS) hesabında vadeli hareketler yapmaktadır. Buna göre vadesi gelen tahsilat otomatik olarak gerçekleşmekte, bankadan gelen dönüş kodu sisteme finansal hareket olarak işlenmektedir.

ERSEM, Likom Yazılım’ın sunduğu Kurumsal İş Uygulamaları çözümleriyle gelişen piyasa koşullarında rekabet edecek şekilde kendi sistemini daima ileriye taşımakta ve ihtiyaçlarını gelişen teknolojilere uygun olarak karşılamaktadır.